Co sprzedawać w sklepie internetowym? Jakich produktów najchętniej szukają użytkownicy w sieci, a jakie nie cieszą się na daną chwilę zbyt wielką popularnością? To pytanie nurtuje wszystkich, nie tylko początkujących sprzedawców internetowych zwłaszcza, że rynek e-commerce zmienia się niezwykle dynamicznie. Z pewnością warto być na bieżąco z najnowszymi trendami i rzetelnymi badaniami zachowań konsumenckich, które znaleźć można m.in. w wydawanych cyklicznie badaniach Gemius, w tym w przytoczonych w tym wpisie danych z lipca 2016 roku. Oto najpopularniejsze branże w internecie w roku 2016:

Potencjał rynku e-commerce.

Na podstawie raportu firmy Gemius, wydanego 26.07.2016 wynika, że blisko połowa, bo 48% internautów w Polsce, których liczba szacowana jest na ok. 25.8 mln, dokonało kiedyś zakupu w sieci. Internet jest także bardzo ważnym źródłem pozyskiwania informacji o produktach oraz narzędziem planowania zakupów, nie tylko online. Jak wynika z badania, jedne z najpopularniejszych czynności w sieci to:

 • poszukiwanie produktów / marek, co deklaruje 60% internautów
 • porównywanie cen produktów i usług, co deklaruje 70% internautów
 • 47% kupuje produkty lub usługi w polskich serwisach,
 • 45% szuka sklepów, które chce odwiedzić,

Najczęściej poszukiwane i kupowane produkty.

Można wyróżnić kilka grup asortymentowych, po które najczęściej sięgają internauci, chociaż z pewnością sklep online jest doskonałym narzędziem do sprzedaży oryginalnych i niszowych produktów, skierowanych do ściśle określonych grup użytkowników. Natomiast jak wynika z badania, klienci sklepów internetowych najczęściej sięgają po:

 1. Odzież, akcesoria i dodatki: 72% kupujących

Sklepów internetowych oferujących asortyment związany z modą jest na rynku zdecydowanie najwięcej, jednak to właśnie odzież należy do najchętniej poszukiwanych i kupowanych produktów. Aż 72% wszystkich kupujących w sieci deklaruje, że poszukuje w sklepach właśnie odzieży.

Do najlepszych hurtowni z odzieżą współpracujących w modelu dropshipping należą:

 • Molly
 • ANP
 • Numoco
 • Yournewstyle

Warto zwrócić także uwagę na producentów, którzy oferują bezpośrednią wysyłkę do klienta detalicznego. Takim producentem jest jest firma SOLEIL, oferująca odzież damską, którą znaleźć można pod domeną fajne-sukienki.pl.

Erotyka: doskonale odnajduje się w sieci.

Szczególną kategorią odzieży, która cieszy się rosnącą popularnością w sieci jest bielizna erotyczna oraz stroje erotyczne. Asortyment, który nadaje się wprost idealnie do sprzedaży w sklepie internetowym, gdzie klient zagwarantowany ma duży wybór i co bardzo ważne: dyskrecję. Ponadto oferta hurtowni erotycznych oferujących stroje dla dorosłych wzbogacona jest o szeroką paletę różnego rodzaju akcesoriów i gadżetów erotycznych.

Na polskim rynku działa co najmniej kilka prężnych hurtowni erotycznych, które oferują współpracę w ramach modelu dropshipping. Należą do nich:

 • Playroom
 • Eroplace
 • F-toys,
 1. Książki, płyty, filmy: 68% kupujących.

Druga pod względem popularności kategoria produktowa, ok. 68% badanych w sieci deklaruje, że kupuje w sieci książki, płyty i filmy.

 1. Smartfony, tablety, akcesoria GSM: 56%

Trzecią, najpopularniejszą grupą asortymentową są szeroko pojęte urządzenia mobilne, oraz wszelkiego rodzaju akcesoria z nimi związane.

Hurtownią internetową z tej właśnie branży działającą w modelu dropshipping jest Forcetop, jeden z największych dostawców akcesoriów do elektronicznych urządzeń przenośnych na polskim rynku oraz największy dystrybutor akcesoriów do urządzeń firmy Apple.

 1. Sprzęt RTV / AGD – 55% kupujących w sieci.

Sprzęt RTV i AGD cieszy się dużą popularnością w sklepach internetowych ze względu na duży wybór, możliwość łatwego porównania parametrów i atrakcyjne ceny. Ponadto, sklepy internetowe oferują dogodne warunki dostawy tego typu produktów.

Hurtownią oferującą sprzęt i akcesoria AGD , współpracującą w modelu dropshipping jest hurtownia Godden.pl, zaopatrująca m.in. duże sklepy internetowe na polskim rynku.

 1. Kosmetyki i perfumy: 51%

Jest to jedna z tych kategorii asortymentu, które najwięcej zyskały na przestrzeni ostatnich kilku lat, notując znaczny wzrost popularności. Około połowa kupujących w sieci poszukuje szeroko pojętych kosmetyków i perfum, otwierając szerokie pole do działania nie tylko internetowym drogeriom – wiele ze sklepów odzieżowych wzbogaca swoją ofertę o tego typu produkty.

 1. Obuwie: 49%

Mogłoby się wydawać, że kupowanie obuwia w internecie obarczone jest zbyt dużym ryzykiem związanym z brakiem możliwości przymiarki, a jednak: blisko połowa osób, które robią zakupy w sieci deklaruje, że zdarza im się kupować w ten sposób buty. Dlatego też coraz częściej obiwie i galanteria uzupełniają ofertę sklepów internetowych.

Hurtownią działającą w modelu dropshipping, która w swojej ofercie ma również obuwie, jest Matterhorn.

 1. Sprzęt komputerowy: 48%.

Podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych i sprzętu RTV/ AGD, klienci chętnie sięgają po szeroko pojęty sprzęt komputerowy.

 1. Odzież sportowa: 46%

Duża popularność w sieci odzieży sportowej jest dowodem na to, że klienci sięgają po ofertę sklepów internetowych w poszukiwaniu specjalistycznych produktów, nastawionych na zaspokojenie ściśle określonych potrzeb. Pokazuje to także, że popyt na poszczególne grupy asortymentowe w internecie znajduje swoje odzwierciedlenie w trendach społecznych, w tym rosnącej popularności fitness i aktywnego trybu życia.

Ofertę profesjonalnej odzieży sportowej posiadają często dobrze zaopatrzone hurtownie odzieżowe, do których zaliczyć można m.in ANP.

 1. Artykuły dziecięce i zabawki: 41%.

Jest to druga, obok kosmetyków i perfum grupa asortymentowa, która zanotowała znaczny wzrost popularności na przestrzeni ostatnich kilku lat, jeśli chodzi o sprzedaż internetową. Konsumenci poszukują m.in. bezpiecznych zabawek znanych marek, ale także ubranek dla dzieci i wszelkiego rodzaju akcesoriów, w tym wózków czy fotelików samochodowych.

Na rynku działa kilka prężnych hurtowni oferujących asortyment dziecięcy, które umożliwiają współpracę w modelu dropshipping:

 • Centrala Zabawek
 • Libra
 • Kecja
 • Seven Polska
 • Nasze dzieci
 1. Samochody i części samochodowe: 39%

Duża część, bo aż 39% kupujących w sieci deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu poszukuje w sklepach online akcesoriów samochodowych. Ta grupa asortymentowa także zaliczyła na przestrzeni ostatnich kilku lat duży wzrost popularności, więc charakteryzuje się dużym potencjałem.

Na rynku działają dostawcy oferujący szeroką gamę akcesoriów samochodowych, oferujący wysyłkę wprost do klienta detalicznego:

 • Hurtoils
 • GoDrive

Inne kategorie produktów cieszące się popularnością w sieci, to:

 1. Meble i wystrój wnętrz: 37% kupujących w sieci,
 2. Biżuteria: 35%,
 3. Produkty farmaceutyczne: 31%,
 4. Produkty spożywcze: 23%.

Leave a comment