Dropshipping czy warto?

Założenie sklepu internetowego to pierwszy krok do prowadzenia działalności w modelu dropshipping. Aby legalnie prowadzić sprzedaż internetową należy posiadać działalność gospodarczą.

Choć stworzenie własnego biznesu jest o wiele prostsze niż dotychczas, wiele osób nie potrafi na początku podjąć właściwych kroków w tym kierunku. Wszyscy, którzy pragną zajmować się sprzedażą przez Internet muszą założyć działalność gospodarczą. Jest to wymagane, jeśli nie chcemy wchodzić w konflikt z prawem. Obecnie w Polsce, każde mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa muszą być zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Od czego zatem zacząć, by móc cieszyć się pracą na własny rachunek?

Otóż najpierw wymagana jest rejestracja do wyżej wymienionego organu. Wystarczy na początek wypełnienie wniosku o rejestrację działalności na formularzu CEIDG-1. Jego złożenie może być wykonane na 4 sposoby, w zależności od Twoich upodobań załatwiania spraw formalnych.
Następujące formy to:

Założenie konta oraz poprawne zalogowanie się (po aktywacji potwierdzenia mailowego) na stronie platformy CEIDG pod adresem http://prod.ceidg.gov.pl/. Należy następie wypełnić wniosek (oczywiście w formie elektronicznej), a następnie przesłać go za pomocą platformy. Jeśli wniosek zostanie wypełniony niepoprawnie, system CEIDG poinformuje nas niezwłocznie o wymaganych poprawkach.

Wypełnienie wniosku on-line, wydrukowanie oraz złożenie go wraz z podpisem w Urzędzie Miasta/Urzędzie Gminy. Jeśli wniosek posiada błędy, organ gminy niezwłocznie wzywa do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.

Wersją dla tradycjonalistów jest udanie się do Urzędu Gminy oraz wypełnienie i złożenie go na miejscu. Ta opcja wymaga poświęcenia czasu.

Wypełniony wniosek możesz również wysłać listem poleconym do Urzędu Gminy. Uwaga dla tych, którzy wybiorą powyższą opcję – w przypadku przesłania wniosku listem poleconym, nasz własnoręczny podpis musi być potwierdzony przez notariusza.

Uwaga – podczas wypełniania wniosku należy prawidłowo podać kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Jest to kod kwalifikujący rodzaj działalności jaki chcesz prowadzić. Jeśli masz wątpliwości czy właściwie określasz swój rodzaj działalności – skontaktuj się z konsultantami KSU (Krajowy System Usług).

Kiedy odpowiedni wniosek został złożony, dzięki udogodnieniom, które zostały wprowadzone w 2011 roku nie musimy dodatkowo odwiedzać placówek takich jak ZUS, Urząd Skarbowy oraz GUS. Na dodatek wszystkie te czynności są nieodpłatne.

Określ swoją branżę

Choć wachlarz istniejących branż na rynku jest dostatecznie dużo, warto już na samym początku określić się w jakiej sferze e-biznesu chcemy podjąć działania. Kiedy już wybierzemy branżę, będziemy musieli dostosować do niej całą strategię, zarówno w sferze komunikacji do potencjalnych Klientów, optymalizacji asortymentu jak i promocji prowadzonych w późniejszym terminie. Warto pamiętać, żeby wybrać branżę, która choć w pewnym stopniu jest powiązana z naszymi zainteresowaniami. Bo w końcu czemu mamy robić coś, czego nie lubimy?

Przed przystąpieniem do opracowywania planu działania strategicznie należy podjąć kroki pod względem branży. Wszystkim osobom zainteresowanym dropshippingiem polecamy z zapoznaniem się specyfiki poszczególnych branż (tutaj link do tekstu do specyfiki branż)

Nieprzypadkowo mówi się, że znalezienie niszy sprzyja sprzedaży. To właśnie często Ci, którzy jako pierwsi podejmują kroki w branży innej niż wszystkie odnoszą największe sukcesy. Sklepy czysto specjalistyczne, które kierują swoje produkty do wąskiej grupy Klientów muszą wyróżnić się oryginalnością oraz ciekawym podejściem do pozyskania swojego Klienta. Należy pamiętać, że dziś każdy przed dokonaniem zakupu szuka informacji w internecie. Aby stać się widocznym dla innych, możesz zacząć publikować artykuły w obrębie swojego sklepu internetowego, by osoby, które będą szukały Twojego produktu mogły do niego łatwo trafić. Dzieje się to dlatego, że stosując słowa kluczowe możesz odpowiednio pozycjonować swojego bloga. Czyli jeśli tylko Google uzna Twoje treści za wartościowe dla czytelników, będzie ich samodzielnie na nie naprowadzał poprzez wyszukiwanie w wyszukiwarce.

Czy dropshipping się opłaca?

Sprzedając w modelu dropshipping – Twój zysk to różnica między ceną hurtową i ceną po której kupuje Klient w Twoim sklepie internetowym. W zależności od rodzaju podpisania umowy z dystrybutorem, ceny mogą być zmieniane wyłącznie przez Ciebie. Pamiętaj jednak, że podnoszenie cen – aby zyskać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie – skutecznie zniechęca Klientów do zakupów w Twoim sklepie.

By posiadać sklep w modelu dropshipping nie jest wymagany duży kapitał finansowy. Działalność e-commerce jest szybsza i łatwiejsza w zarządzaniu niż w przypadku tradycyjnego punktu handlowego. Małe ryzyko finansowe przekłada się również na bezpieczeństwo – za zamówiony towar w hurtowni – właściciel sklepu płaci dopiero za niego po opłaceniu zamówienia przez Klienta.

Możesz sprzedawać wszędzie – Twój sklep internetowy jest wszędzie, gdzie jest Internet. Mogą być to zarówno małe miejscowości, jak i największe miasta w Polsce. Elastyczność transakcji polega na wysyłaniu towaru bezpośrednio przez hurtownię, przez co czas oczekiwania na dostarczenie towaru jest stosunkowo krótkie.

Bogactwo produktów, jakie oferują hurtownie pozwala stworzyć sklep z atrakcyjnym dla Klienta asortymentem. Sklep internetowy może być zintegrowany z jedną lub kilkoma hurtowniami dropshippingowymi. To pozwala stworzyć unikatową listę produktów. Rozpoczęcie współpracy jest proste – wystarczy skontaktować się z wybraną hurtownią.

Podczas ustalania warunków z hurtownią warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość oznaczania wszystkich przesyłek logiem sklepu internetowego (np. taśmy z logiem), a także czy do przesyłek można dodać materiały reklamowe w postaci ulotek, kuponów rabatowych, wizytówek czy folderów. W takim przypadku wszelkie materiały należy wcześniej przesłać do hurtowni wraz z dokładną instrukcją na jakich zasadach materiały mają być dołączone do przesyłek. Elementy reklamowe stają się ważnym elementem wizerunkowym – Klienci będą wiedzieć z jakiego sklepu pochodzą dane produkty – zwyczajne pudełko może sprawić, że poczują się zdezorientowani.

9Comments

 • www.men-solution.pl
  PostedAugust 12, 20151:26 pm0Likes

  W poście poruszone zostały bardzo ciekawe kwestie. Pozdrawiam

  • eDropshipping.info
   PostedAugust 12, 20151:31 pm0Likes

   Dziękujemy!

   Staramy się na stronach naszego serwisu opisywać zagadnienia ważne przede wszystkim z punktu widzenia sklepu internetowego w modelu dropshipping. Życzymy miłej lektury!

 • bizneswomen
  PostedAugust 23, 20156:56 am0Likes

  A co ze sprzedaza pojedynczych produktow np od znajomych?
  Przypuscmy, ze mam 4 znajomych, ktorzy prowadza dzialalnosc gospodarcza – dwoje z nich ma produkt, dwoje uslugi. Czy jesli zdecyduje sie na model dropshippingu to jest szansa zebym posrod tych wszystkich produktow dolaczyla sama od siebie pojedyncze produkty znajomych ?
  Albo czy istnieje mozliwosc zrobienia zakladki uslugi gdzie np ja sprzedaje dlugopisy w uslugach oglasza sie moja zaprzyjazniona firma poligraficzna i mozemy wtedy tworzyc wspolnie jaskies gadzety na zamowienie
  Wiadomo ze tworzac taki sklep dodatkowym przychodem bylyby reklamy wyswietlane na mojej stronie. Pozdrawiam

 • pkd
  PostedAugust 23, 201512:08 pm0Likes

  Jak wiemy kody pkd zostały wprowadzone dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia statystyki i ewidencji dla GUS. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego Kowalskiego już nie… Jeszcze nie tak dawno temu za każdą zmianę kodu pkd była opłata ;/

 • wit
  PostedSeptember 21, 201512:31 pm0Likes

  witam czy wspolpracujecie z firmami za granica?

  pozdrawiam

 • Hosting Italia
  PostedSeptember 8, 201610:26 am0Likes

  Bardzo jestem ciekawa takiego sklepu i jak to bedzie dzialac, czy wszystko pojdzie sprawnie. Plusem jest niewatpliwie fakt, ze nie musisz inwestowac w towar, choc ja chyba wole zainwestowac i wiedziec, ze mam go fizycznie w magazynie i moge wyslac. Dropshipping zdecydowanie nie jest dla mnie ??

 • Natalia
  PostedNovember 22, 20169:14 am0Likes

  A jak jest ze sprzedaza na rynku niemieckim? Czy takze moge korzystac z polskich hurtowni?

 • Natalia Ujkani
  PostedNovember 22, 20169:16 am0Likes

  Czy sprzedajac na rynku niemieckim moge korzystac z hurtowni polskiej?

Leave a comment