Można uznać, że model współpracy między sklepem internetowym a dostawcą nazywany dropshippingiem nie jest już nowością na polskim rynku, a wielu właścicieli sklepów oparło swój e-biznes o ten właśnie model współpracy. Biorąc po uwagę jednak fakt, że dropshipping  nie został uregulowany wprost w przepisach prawa, a jego podstawą są szczegółowe warunki uzgodnione z konkretnym dostawcą w ramach obowiązującego prawa, jest źródłem wielu pytań i wątpliwości. W tym krótkim materiale chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych pytań, z jakimi spotykamy się w związku z działaniem w modelu sklepu bez magazynu oraz wskazać źródła odpowiedzi.


1. Na czym polega ten cały dropshipping?

Jest to logistyczny model współpracy między sklepem, a hurtownią w którym cały proces związany z magazynowaniem towaru i przygotowaniem oraz przesłaniem zamówienia do klienta realizuje nie sklep, ale hurtownia bądź dostawca. Oznacza to, że sklep internetowy nie posiada w sensie fizycznym sprzedawanego przez siebie towaru, ani nie wysyła paczek do klienta: zajmuje się głównie marketingiem i pozyskiwaniem klienta.

Fakt, że sklep internetowy nie magazynuje ani nie wysyła towaru do klienta nie oznacza, że nie posiada sprzedawanego przez siebie towaru w znaczeniu prawnym i nie jest za niego odpowiedzialny przed klientem. Zależy to od formy współpracy, jaką podejmują partnerzy – sprzedaży przez sklep we własnym imieniu bądź pośrednictwa.


2. Jak wygląda proces zamówienia w systemie dropshipping?

Sklep internetowy zatowarowuje się wirtualnie, w dosłownym znaczeniu tego słowa – tzn na stronie sklepu znajdują się zdjęcia i opisy oferowanych produktów. Klient składa zamówienia w sklepie, które nie różni się niczym od zamówienia w „tradycyjnym” sklepie. Sklep przesyła je do dostawcy wraz ze wszystkimi najważniejszymi danymi niezbędnymi w celu realizacji. Hurtownia przygotowuje przesyłkę i wysyła ją do klienta.


3. Jakie są obowiązki sklepu internetowego wobec klienta?

Błędem jest myślenie, że sklep internetowy w procesie dropshippingu odgrywa tylko rolę pośrednika o bliżej nieokreślonych obowiązkach, a na hurtownię spada cała odpowiedzialność przed klientem. Wyróżnia się dwa podstawowe modele współpracy w dropshippingu: sprzedaż we własnym imieniu i w charakterze pośrednika. Ujmując rzecz w dużym skrócie, w pierwszym modelu sklep nabywa towar od hurtowni, stając się jego właścicielem i następnie odsprzedaje go klientowi detalicznemu. Tym samym ponosi przed klientem wszystkie obowiązki wynikające z umowy kupna sprzedaży. Zupełnie inaczej jest, gdy sklep występuje w roli pośrednika, jednak nie oznacza to, że nie ponosi żadnych obowiązków: jednym z ważniejszych jest m.in. jasne i klarowne poinformowanie klienta, z kim zawiera umowę kupna sprzedaży.


4. Co muszę mieć, aby móc współpracować w modelu dropshipping.

Dropshipping to wygodny model działania, jednak wymaga spełnienia kilku ważnych warunków w sensie logistycznym oraz prawnym. Co do logistyki – niezbędne jest sprawne połączenie z bazą produktową dostawcy, pozwalające na zatowarowanie sklepu w formie opisów i zdjęć oraz jak najczęstszą aktualizację stanów magazynowych i cen. Jest to szczególnie ważne, ponieważ warunkuje prawidłowy stan zatowarowania sklepu: poinformowanie klienta o braku produktu, który nabył wpływa fatalnie na wizerunek sklepu. Drugą kwestią, jest podpisanie umowy z dostawcą określającej dokładnie wszystkie warunki realizacji zamówień oraz zgodną z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. W tym miejscu wspomnieć można m.in. o rozwiązaniu kwestii wysyłania dowodów sprzedaży lub ewentualnych reklamacji.


5. Jaki jest czas realizacji zamówienia w modelu dropsipping?

Pytanie to pojawia się często, a odpowiedź na nie brzmi – to zależy. Zależy od rozwiązania kwestii logistycznych we współpracy z hurtownią, czasu w jakim sklep przesyła zamówienie do hurtowni oraz terminów, w jakich hurtownia realizuje zlecenia. Doświadczone i długo działające na rynku wysyłają zamówienie jeszcze w ten sam dzień, jednak należy liczyć się z tym, że proces może uleć wydłużeniu.


6. Jak wygląda obsługa posprzedażowa? Zwroty, reklamacje, zapytania o produkty?

Wszystko zależy od wybranego modelu współpracy – w najlepszym z prawnego punktu widzenia i najpopularniejszym, czyli sprzedaży we własnym imieniu, wszystkie obowiązki wynikające z umowy kupna sprzedaży ciążą na sklepie. Oznacza to m.in., że właściciel sklepu musi przyjąć zwrot towaru od klienta. Niemniej jednak, na rynku jest wiele hurtowni dropshippingowych, które oferują swoje wsparcie w niektórych przynajmniej punktach związanych z obsługą klienta. Często spotykaną praktyką jest m.in. przyjmowanie zwrotów od klientów.


7. Jak wygląda kwestia dowodów sprzedaży? Kto wystawia i wysyła paragony?

W modelu sprzedaży we własnym imieniu – oczywiście sklep ma obowiązek wystawić dowód sprzedaży na swoje dane oraz dostarczyć go klientowi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sklepu wystawiają klientom paragony bądź faktury, które można przesłać w formie elektronicznej (prowadząc sprzedaż wysyłkową nie jest konieczne posiadanie kasy fiskalnej), więc pozostaje pewna dowolność w rozwiązaniu tej kwestii. Np. niektórzy z dostawców oferują usługę drukowania dowodów sprzedaży i zamieszczania ich w paczkach.


8. Czy na pewno będę działać zgodnie z prawem.

Tak jak zostało już to wspomniane, dropshipping nie został uregulowany wprost w przepisach, jednak prowadzenie sprzedaży w takim modelu jak najbardziej zgodne z prawem, o ile odbywa się w zgodzie z ogólnie obowiązującymi przepisami regulującymi handel oraz ustawą o ochronie danych osobowych. Podstawą relacji między sklepem a hurtownią powinna być natomiast poprawnie skonstruowana umowa. W celu pogłębienia wszelkich kwestii prawnych związanych z modelem sprzedaży we własnym imieniu oraz w roli pośrednika, zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem o sprzedaży w dropshippigu przygotowanym wspólnie z prawnikami.


9. Jakie są zalety, a jakie wady dropshippingu?

Niewątpliwą zaletą działania w modelu dropshipping, jest brak konieczności inwestowania w towar, co znacznie zmniejsza koszy założenia biznesu oraz ryzyko w przypadku niepowodzenia. Kupujemy bowiem tylko to, co już udało się nam sprzedać. Jako wadę wskazać można m.in. fakt braku bezpośredniej kontroli nad procesem realizacji zamówienia oraz uzależnienie od oferty, którą posiada hurtownia. Musimy liczyć się z tym, że nie tylko nasz sklep pobiera ofertę od danego dostawcy, ale jedynie prowadząc swój własny magazyn, kupując u producentów i inwestując w towar mamy możliwość skompletowania unikatowej oferty.

Leave a comment