Dropshipping jest tematem kontrowersyjny na tyle, że podzielił zdania wśród internautów rozpoczynających swój biznes w branży e-commerce. Dla jednych jest to rozwiązanie dotychczasowego problemu z magazynowaniem towaru – a dla innych choć nowoczesny, to problematyczny sposób na biznes.

Opinie zwolenników dropshippingu:

– “dropshipping to szybki start w rozpoczęciu biznesu”,
– “zwiększa opłacalność sklepu”,
– “sprzedawca uzyskuje większe przychody”,
– “nie muszę zajmować się pakowaniem towaru i wysyłką”,
– “mam więcej wolnego czasu”.

Sklep internetowy oparty na sprzedaży dropshipping to wygodny sposób na biznes pod warunkiem, że wcześniej całość działalności zostanie opracowana i przygotowana w biznesplanie, analizując wszystkie wady i zalety branży. Brak inwestycji w towar, a jedynie integracja z ofertą produktową wybranej hurtowni dropshipping za pomocą pliku XML – to proste i szybkie rozwiązanie. Opłacalność sklepu wiąże się z brakiem dodatkowych kosztów towarowania i magazynowania produktów. Sprzedając wirtualne towary właściciel sklepu internetowego większe przychody generują się z różnicy pomiędzy ceną hurtową, a detaliczną. To hurtownia zajmuje się pakowaniem i wysyłką towaru do Klienta. Właściciel sklepu zyskuje dzięki temu czas na kwestie reklamowe e-biznesu.

Opinie przeciwników dropshippingu:

– “trudno znaleźć dobrego dostawcę”,
– “jesteśmy uzależnieni od wybranej hurtowni dropshipping”,
– “mogą zdarzyć się pomyłki w wysyłce”.

Sceptycznie nastawieni właściciele sklepów internetowych wymieniają wśród wad dropshippingu  między innymi trudność ze znalezieniem dobrej hurtowni. Każdą ofertę z dostarczycielami towaru należy przeanalizować, a możliwość współpracy wcześniej omówić w bezpośrednim kontakcie z hurtownią. Przed rozpoczęciem współpracy należy dokładnie dowiedzieć się o możliwościach integracyjnych, o zawartości pliku XML,  a także kompletowaniu produktów i wysyłce do Klienta. Uzależnienie wiąże się często z brakiem kontroli w zarządzaniu zamówieniami, ewentualnymi pomyłkami i opóźnieniami w wysyłce. Warto również przypomnieć, że pomyłki i ewentualne zwroty lub reklamacje są obsługiwane przez współpracującą hurtownię.