Model dropshipping to proste rozwiązanie dla małych i średnich sprzedawców internetowych. Brak zamrażania kapitału, brak prowadzenia własnej logistyki, korzystanie z gotowych rozwiązań. Te czynniki pozwalają rozwijać się sklepom, którym zależy na budowaniu własnej marki w Internecie, a także na zdobyciu jak największej liczby zamówień. Aby jednak cały mechanizm funkcjonowania działał sprawnie, potrzebne jest wprowadzenie modelu dropshipping do e-biznesu.

Jak wprowadzić dropshipping do sklepu internetowego? Poznaj 6 kroków do jego realizacji!

KROK PIERWSZY – SPRAWDŹ I WYBIERZ BRANŻĘ

Czy aby na pewno branża, którą wybrałeś posiada dostawcę w modelu dropshipping? Jeśli tak – doskonale – licz się jednak z tym, że nie będziesz jedyny na rynku z danym asortymentem. Wybrnięciem z tej sytuacji jest znalezienie takiej niszy, która posiada hurtownię współpracującą w tym modelu, lub wyspecjalizowanie się w konkretnej dziedzinie z jednej kategorii produktowej.

KROK DRUGI – PRZEANALIZUJ DOSTAWCÓW

Sprawdź w jaki sposób hurtownia dropshipping rozlicza się za sprzedaż produktów. Przeanalizuj koszty wysyłki paczek, możliwość obsługi posprzedażowej, kwestię zwrotów/reklamacji i wysyłania paragonów. Zalecany jest bezpośredni kontakt z hurtownią dropshipping.

Gotowy sklep internetowy RedCart

Czy wiesz, że nie musisz pobierać całej oferty produktowej do swojego sklepu? Możesz wybrać kilka kategorii, które najbardziej pasowałyby do Twojego sklepu internetowego dropshipping. Może się to jednak wiązać z dłuższym czasem oczekiwania na ofertę w pliku XML, ponieważ przygotowywany by był wtedy indywidualnie.

KROK TRZECI – WYBIERZ OPROGRAMOWANIE SKLEPU

Oprogramowanie sklepu internetowego musi posiadać podstawowy moduł integracyjny. To pozwala na bezproblemowe pobranie oferty, stałe aktualizacje cen i stanów magazynowych. Dodatkowo sprawdź czy oprogramowanie sklepu internetowego posiada dodatkowe integracje (np. z porównywarkami cen, portalami aukcyjnymi), narzędzia sprzedażowe i marketingowe, a także raporty sprzedaży czy porzuconych koszyków. Obecne rozwiązania na rynku pozwalają na stworzenie unikalnego sklepu z indywidualną szatą graficzną dostosowaną do urządzeń mobilnych.

KROK CZWARTY – WPROWADŹ ASORTYMENT

Jeśli już posiadasz plik XML, czas na jego wprowadzenie do sklepu i pierwsze zaciągnięcie oferty. Wystarczy kilka kliknięć i już masz produkty gotowe do sprzedaży w swoim e-sklepie! Od teraz Twoja oferta będzie automatycznie aktualizowana co kilka godzin, by produkty zawsze były zgodne z ofertą hurtowni dropshipping.

KROK PIĄTY – PAMIĘTAJ O MARKETINGU I PROMOCJI

Większość hurtowni oferuje wysokiej jakości zdjęcia produktów wraz z opisami. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne lecz posiada jednocześnie jedno niebezpieczeństwo. Zaciągnięcie opisów produktów z hurtowni i brak ich modyfikacji lub całkowitego zmienienia powoduje, że wyszukiwarka traktuje to jako zduplikowaną treść. A to skutecznie utrudnia budowanie własnej marki i wysokiej pozycji w wynikach Google.

Zobacz , w jaki sposób prosto zmienić zwykły opis z hurtowni w angażujący opis produktu w Twoim sklepie.

Niektóre hurtownie udostępniają możliwość dołączania do przesyłek własnych materiałów marketingowych – ulotek, folderów, wizytówek, próbek produktów, czy nawet taśm z adresem i logo sklepu do oklejenia paczki. Czy będzie to usługa darmowa czy dodatkowo płatna – zależy to od indywidualnych ustaleń z hurtownią.

KROK SZÓSTY – DOKŁADNIE WSZYSTKO TESTUJ

Przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży i promocji upewnij się, że wszystko powinno być tak, jak należy. Czasem jeden drobny błąd w pliku XML potrafi zepsuć całą integrację. Jeśli coś nie działa jak należy – zawsze możesz liczyć na wsparcie techniczne ze strony hurtowni jak i oprogramowania (w przypadku modelu SaaS). Następnie testuj nowe możliwości, funkcjonalności lub… nowe integracje.

 

Leave a comment