Dropshipping to logistyczny model handlu internetowego, który wywodzi się z krajów o najbardziej rozwiniętym rynku e-commerce, a który i w Polsce zyskał popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jednocześnie tzw. sklep bez magazynu ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników oraz wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości związanych chociażby z opłacalnością takiego modelu biznesowego. W materiale tym postaramy się więc przybliżyć najważniejsze zalety i wady dropshippingu.


1. Oszczędności

Powołując się na dane użyte badaniu przytoczonym przez publikację “E-commerce Manager. Profesjonalista w ehandlu”, większość sprzedawców prowadzących sprzedaż w modelu dropshipping przyznaje, że jest on źródłem oszczędności wynikających z braku konieczności prowadzenia i utrzymywania centrów logistycznych – o ile cały asortyment, który oferujemy w sklepie pochodzi od dostawców dropshippingowych, oszczędności wynikających z braku kosztów związanych z magazynowaniem towaru, oraz wyeliminowaniem konieczności zamrażania kapitału w towarze. Są to więc bardzo konkretne korzyści, które mają znaczący wpływ na zmniejszenie kosztów zwłaszcza w początkowym etapie prowadzenia biznesu w sieci, który jest przeznaczony na pozyskanie ruchu i klientów dla sklepu.

Nawet jeśli – co nie zdarza się często – dostawca pobiera dodatkowe opłaty za realizację zamówienia, koszty wiążą się tylko z wykonanymi czynnościami potrzebnymi w celu realizacji zamówienia – a sprzedawca kupuje w hurtowni dropshipingowej tylko taki towar, który już sprzedał swoim klientom.


2. Łatwe zarządzanie asortymentem. Monitoring rynku

Korzyścią, o której rzadko się wspomina, a która ma z pewnością niebagatelne znaczenie z punktu widzenia sklepu internetowego jest dostęp do ogromnej bazy produktów w pliku hurtowni. Sklep zatowarowuje się tylko wirtualnie, bez konieczności wcześniejszego kupowania asortymentu w ilościach hurtowych, więc ma dostęp do całej bazy produktowej dostawcy –  w tym także m.in do zdjęć produktowych wysokiej jakości. Sprawna integracja sklepu z hurtownią umożliwia zarządzanie asortymentem w sklepie – aktualizacje wybranych danych, selekcję produktów, narzucanie marż. Dzięki mechanizmom pozwalającym na szybki i łatwy dobór produktów do sklepu, możliwe jest monitorowanie popytu na dane produkty oraz rynku na bieżąco – bez konsekwencji zostania z niesprzedanym asortymentem w magazynie.


3. Czas realizacji zamówień

Wydawać by się mogło – i czasami można także spotkać się z takimi opiniami – że czas realizacji zamówienia w typowym sklepie dropshippingowym jest dłuższy, niż w sklepie posiadającym tradycyjny magazyn, nie jest to jednak prawdą i zależy głównie od sprawnej organizacji procesów logistycznych. Najlepsze hurtownie dropshippingowe, które nastawione są na właśnie ten model handlu, wypracowały sprawne procedury realizacji wysyłek do klientów: przystępują do przygotowania paczki zaraz po otrzymaniu dyspozycji ze sklepu wraz z np. z potwierdzeniem płatności za towar w formie elektronicznej, więc paczka zostaje przygotowana do wysłania często jeszcze tego samego dnia. Dropshipping sprawdza się dużo lepiej niż model zaopatrywania “just in time”, ze względu na organizację realizacji zamówień pozwalającą na szybką wysyłkę do klienta. Dobierając dostawcę produktów w systemie dropshippingowym zawsze należy zwrócić uwagę na jakość i czas realizacji zamówień – ma to bezpośrednie i bardzo konkretne przełożenie na marketing sklepu.


4. Branding i oznakowanie paczek

Oznaczenie paczek zgodnie z identyfikacją wizualną sklepu staje pod znakiem zapytania w przypadku współpracy w modelu dropshipping, jednak absolutnie jest możliwe. Niektóre z hurtowni przygotowują paczki anonimowo, w zestandaryzowany sposób, co podyktowane jest koniecznością usprawnienia procesów logistycznych, klient nie domyśla się więc tego, że nie otrzymał paczki wprost ze sklepu. Na rynku jest jednak wielu dostawców którzy m.in drukują dowody sprzedaży dostarczone przez sklep oraz zamieszczają w przesyłkach materiały marketingowe sklepu, takie jak ulotki i katalogi.


5. Kontrola nad realizacją zamówienia

Dla sprzedawców prowadzących magazyny największą zaletą własnego centrum logistycznego jest bezpośrednia kontrola nad sprzedawanym towarem oraz realizacją zamówienia. Faktem jest, że chociaż sprzedawcy dropshippingowi otrzymują link do śledzenia paczki, nie są w stanie ingerować w to, w jaki sposób hurtownia zapakuje i wyśle towar. Problem brandingu i oznakowania paczek został rozwiązany przez wielu z dostawców dropshippingowych, jednak w przypadku przygotowywania paczek do wysłania sklep musi zdać się na dostawcę. Dodatkowo, w momencie zamówienia od klienta zawierającego produkty pochodzące od dwóch różnych dostawców dropshippingowych, ważną kwestią staje się sprawna i nie budząca wątpliwości organizacja procesu wysyłki do klienta.


6. Znajomość sprzedawanego asortymentu

W przypadku sprzedaży towaru we własnym imieniu – ma to miejsce wtedy, gdy w sensie fiskalnym sklep kupuje asortyment od hurtowni, po to aby odsprzedać go klientom detalicznym – to na sprzedawcy internetowym ciążą wszelkie obowiązki wynikające z obsługi posprzedażowej, w tym doradztwo w sprawie towaru. To ze sklepem klienci kontaktują się, gdy chcą zapytać o konkretny produkt. Jest to ważna kwestia, ponieważ jak twierdzą niektórzy z właścicieli hurtowni dropshippingowych – zwłaszcza ci mniej doświadczeni sprzedawcy próbują właśnie na nich scedować wszelkie kontakty z klientami, co jest błędem. Nieuniknione są więc sporadyczne wizyty u dostawców celem zapoznania się z towarem, lub zakup próbek.


7. Zyskowność dropshippingu

Kwestią budzącą duże zainteresowanie jest opłacalność sklepu w modelu dropshipping oraz ewentualna wysokość zysków, jakie można uzyskać z tego biznesu. Każdy, kto chociaż trochę zna się na handlu wie, że na takie pytania nie da się udzielić jednej, prostej odpowiedzi. Weźmy np. pod uwagę kwestię cen towaru: w przypadku niektórych hurtowni ceny towaru sprzedawanego w modelu dropshipping nie różnią się od standardowych cen hurtowych, w innym przypadku są wyższe lub jest doliczana dodatkowa opłata za realizację zamówienia. Wziąć pod uwagę należy również rabaty i cenniki dla sprzedawców uwzględniające poziom obrotów sklepu.

Wreszcie, sukces i zysk – tak jak w każdym innym biznesie uwarunkowany jest wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, do których zaliczyć można m.in:

  • Poziom cen produktów w hurtowni dropshippingowej, ewentualne dodatkowe opłaty za realizacje zamówienia
  • Konkurencja na rynku w danej branży
  • Średni poziom marż na dany asortyment
  • Całość działań marketingowo – promocyjnych realizowanych przez sklep, a mających na celu zdobycie ruchu i klientów
  • Poziom  obsługi klienta

Trzeba to sobie powiedzieć jasno, że nawet sklep z atrakcyjnym asortymentem w bardzo atrakcyjnych cenach nie odniesie sukcesu bez nakładu pracy włożonej w jego promocję w sieci. Ponadto polski e-commerce wchodzi w fazę, w której cena przestaje odgrywać kluczową role, a coraz większe znaczenie zyskuje jakość asortymentu, obsługa klienta, przyjemność z zakupów.

Jak każdy model, również dropshipping ma zalety i wady. Naszym zdaniem tych drugich jest zdecydowanie mniej i są ono mniej znaczące, dlatego polecamy zainteresować się tematem dropshippingu wszystkim, którzy rozpoczynają sprzedaż internetową.

Dropshipping to model sprzedaży internetowej, który dzięki licznym zaletom może być z powodzeniem wykorzystany przez osoby rozpoczynające sprzedaż w Internecie.

Leave a comment