Jak działa dropshipping?

W miarę rozwoju rynku e-commerce, powstają nowe rozwiązania handlowo-logistyczne w celu unowocześnienia sprzedaży. Ten model jest szczególnie polecany początkującym małym i średnim przedsiębiorcom. Pozwala on ograniczyć ryzyko prowadzenia e-sklepu, tworzyć i poszerzać ofertę produktową bez środków finansowych, a także trzymać stałe, niskie koszty funkcjonowania działalności.  Działanie dropshippingu jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy tylko wiedzieć w jakim stopni sposób współpracy jest zależy od Sprzedawcy i hurtowni dropshipping.

OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY

Przed rozpoczęciem sprzedaży pierwszy krok powinien wykonać Sprzedawca internetowy, od którego zależy wybór hurtowni, asortymentu i promocji sklepu.

1. Wybranie hurtowni

Kontakt z dostawcą dropshipping to pierwszy krok do nawiązania współpracy handlowej. Pierwszy kontakt (mailowy lub telefoniczny) pozwala na poznanie szczegółów pod względem zaplecza produktowego, możliwości integracji, typu przygotowania plików czy formy rozliczeń. Większość tych kwestii znajduje się na stronach hurtowni. W celu zarejestrowania się, niektóre hurtownie wymagają potwierdzenia posiadania działalności gospodarczej lub dokumentów rejestracyjnych sklepu internetowego. Aktywacja konta po stronie hurtowni może potrwać od paru minut, do nawet kilku dni. W tym czasie hurtownia hurtownia może wprowadzać dane Sprzedawcy do bazy swoich Klientów. Należy na samym początku rozmowy zasygnalizować, że jesteśmy zainteresowani współpracą opartą na modelu dropshipping. Warto również zapytać się, czy taki model współpracy w danej hurtowni jest bezpłatny.

 

2. Dobranie produktów

Kompletowanie oferty powinno być bezpośrednio związane z branżą, charakterystyką sklepu i jego wyglądem.Bogata oferta hurtowni dropshipping pozwala również na utworzenie specjalistycznego sklepu, poprzez wyselekcjonowanie produktów. Obecnie najpopularniejszymi hurtowniami dropshipping są hurtownie: erotyczne, sportowe, odzieżowe i z asortymentem zwierzęcym. Ofertę można dowolnie dobiera pod warunkiem dokonania integracji z różnymi hurtowniami. Wiele firm oferuje swoim Klientom zdjęcia i opisy produktów. Może zdarzyć się również, że hurtownia wymaga podpisania umowy, która pozwala na wykorzystywanie opisów i zdjęć w celach sprzedażowych i marketingowych.

 

3. Ustalenie marży

W przypadku nie wprowadzenia przez hurtownię marży minimalnej (która automatycznie zobowiązuje sprzedawcę do sprzedawania poniżej oczekiwań hurtowni) może spowodować niezdrową sytuację rynkową. Sprzedawcy, którzy sprzedają z maksymalnie obniżoną ceną produktu powodują, że zyski będą niskie. Dlatego hurtownie stosują jedynie sugerowaną marżę sprzedaży, dzięki której  sklepy internetowe samodzielnie ustalać ceny. Zamiast konkurencji cenowej, warto pamiętać o jakości usług oferowanych przez sklep. W skład tego wchodzi między innymi: szata graficzna, Live Chat na stronie i szybkie udzielanie informacji Klientowi, usługa po-sprzedażowa i nawiązywanie relacji z Klientami.

 

4. Promocja

Głównym celem sklepu internetowego dropshipping jest jego promocja. Ze względu na brak inwestycji w towar sklepu, zaoszczędzone środki sklep powinien przeznaczyć na reklamę i przyciągnięcie Klientów do sklepu. Obecne sposoby reklamy sklepu są następujące: reklamy w sieci Google, remarketing, Google Shopping, integracja z porównywarkami cen, reklamy w mediach społecznościowych, SEO itd. W zależności od hurtowni istnieje możliwość dołączenia do przesyłek własnych zasobów reklamowych, np. ulotek, katalogów produktów, folderów, a także taśm do oklejania paczek z nazwą, logo i adresem sklepu internetowego. Wszystko to jednak po ustaleniu warunków z hurtownią.

Sklepy internetowe RedCart

 

OBOWIĄZKI HURTOWNI DROPSHIPPING

Po stronie hurtowni najistotniejszymi kwestiami są:

1. Kompletowanie zamówienia

Po wpłynięciu zamówienia do hurtowni (które można wykonać ręcznie lub automatycznie), hurtownia dokonuje rezerwacji produktu (w zależności od dostępności produktu w hurtowni). Następnie Klient otrzymuje informację zwrotną dotyczącą dostępności produktu. Dzięki integracji sklepu z hurtownią, przekazywanie informacji dokonuje się znacznie szybciej niż ręczne tworzenie informacji o zamówieniu. W przypadku kiedy hurtownia współpracuje z dużą ilością sklepów, informacja o przyjęciu zamówienia wymaga wcześniejszego potwierdzenia przez hurtownię. Po potwierdzeniu dostępności produktu (i jego rezerwacji) hurtownia czeka na opłacenie produktu przez Klienta sklepu. Po dokonaniu zapłaty do hurtowni kierowane jest potwierdzenie opłaty. W tym momencie zamówienie jest realizowane, czyli przygotowywane do wysyłki i skierowane na adres Klienta.
W zależności od umowy sklepu z hurtownią – sklep może płacić jednorazowo za produkt, lub rozliczenie może być dokonywane pod koniec tygodnia lub miesiąca.

 

2. Obsługa magazynowo-logistyczna

Przeważającą zaletą dropsghippingu jest obsługa magazynowo-logistyczna dla sklepów internetowych. Brak inwestycji w towar, a także brak magazynu daje nowe możliwości sklepom internetowym, szczególnie w obszarze rozwoju i promocji. Dropshipping ułatwia sklepom internetowym start ze względu na brak inwestycji w towar, a także rozwiązuje problem obsługi magazynowej. Magazyn hurtowni staje się zapleczem e-sklepu, który nie będzie ograniczony ilością produktów. Dzięki temu jeden sklep internetowy może posiadać kilka integracji, które pozwalają rozbudować ofertę. Pod kątem logistycznym model dropshippingu ułatwia proces dotarcia przesyłki do Klienta. Przełożenie obowiązku dostawy towaru ze sklepu bezpośrednio na hurtownię zapewnia zadowolenie z obsługi przez Klienta końcowego. Szybkość dostawy jest zdecydowanym plusem dropshippingu.

 

3. Wysyłka bezpośrednio do Klienta

Po opłaceniu zamówienia przez Klienta sklepu internetowego, hurtownia może przystąpić do realizacji zamówienia. Sprzedawcy nie mają styczności z produktem, ponieważ jest od wysyłany prosto z hurtowni. W zależności od dystrybutora opakowania, w którym wysyłane są produkty mogą być sygnowane logiem sklepu (z użyciem też taśm reklamowych) lub mogą być dostarczane uniwersalnie. Wszystko zależy jednak od umowy pomiędzy sklepem a hurtownią. W zależności od hurtowni kwestie wysyłek i opłat za nie mogą się różnić.

 

4. Obsługa reklamacji i zwrotów

Ponieważ to hurtownia wysyła paczkę z zamówieniem, to również ona ma za zadanie obsługę reklamacji i powiadamianie o numerach nadawczych paczek.

 

JAK WYGLĄDA PROCES ZAMÓWIENIA DROPSHIPPING:

1. Zamówienie w sklepie internetowym

2. Dostarczenie zamówienia do hurtowni dropshipping (ręcznie lub automatycznie)

3Opłata zamówienia przez Klienta sklepu internetowego

4. Kompletowanie zamówienia przez hurtownię

5. Poprzez system lub Sprzedawcę dokonuje się wpłata na konto hurtowni (pomniejszając kwotę o wysokość swojej marży)

6. Wysyłka towaru na adres podany przez Klienta

5Comments

Leave a comment