Opisy produktów odgrywają bardzo ważną rolę w sklepie internetowym z marketingowego punktu widzenia.  Pozwalają zapoznać się z produktem, którego nie można zobaczyć ani dotknąć, tak jak w sklepie stacjonarnym. Inwestycja w profesjonalne opisy zawsze się zwraca w postaci dobrze poinformowanych Klientów, brakiem zwrotów towaru i zmniejszoną ilością reklamacji. Nowy, unikatowy i zaprojektowany zgodnie z zasadami SEO opis dla każdego produktu z osobna poprawia również widoczność w wyszukiwarce. Dzięki automatycznej integracji z hurtownią sklep otrzymuje dostęp do gotowych opisów produktowych, warto jednak poświęcić czas i energię, aby wyposażyć sklep w unikatową treść.

Opisy produktów w sklepie dropshipping

Produkty w sklepie po zaciągnięciu oferty z hurtowni dropshipping powinny być zmienione na unikatową, dedykowaną dla danego sklepu treść.  Dlaczego? Korzystając z połączenia z bazą produktową dostawcy jesteśmy narażeni na to, że skorzystamy z tych samych opisów, co inni właściciele e-biznesów, współpracujący z dostawcą. Skutkuje to tzw duplicate content w naszym sklepie.

Co to jest duplicate content?

Określeniem duplicate content określa się fragmenty tekstu umieszczone w witrynie, które są takie same lub bardzo podobne do treści znajdujących się  na innych stronach. Dotyczy to kopiowania tekstu zarówno w ramach tej samej strony, jak i z innych witryn. Google preferuje treści, które są najbardziej adekwatne dla wyszukiwań użytkownika oraz przynoszą ze sobą wartość, więc używanie skopiowanych opisów skutkować może niskimi rankingami.

Dedykowane i unikatowe opisy produktowe pełnią bardzo istotne funkcje z marketingowego punktu widzenia: z jednej strony informują klienta o wszystkich właściwościach produktu i mają na celu skuteczne zachęcenia do sprzedaży, z drugiej, są ważne dla wyszukiwarek, które wybierają i wyświetlają treść określoną przez algorytmy jako wartościowa, jako wynik na konkretne zapytanie użytkownika.

O czym warto pamiętać tworząc opis produktu w sklepie dropshipping?

Tak jak zostało to zaakcentowane, opis produktu w sklepie internetowym to nie tylko odpowiednia prezentacja produktu, ale także treść ważna z punktu widzenia wyszukiwarek. Tworząc opisy w naszym sklepie warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym opisy zaczną pracować na rzecz zwiększenia sprzedaży w naszym sklepie.

Stwórz opisy zgodnie z zasadami SEO

Opisy powinny być unikatowe oraz zawierać najważniejsze słowa kluczowe i frazy, istotne oraz często wyszukiwane przez klientów. Warto pamiętać więc o dodaniu nazw marek oraz funkcjonalności, które mogą być szczególnie interesujące z punktu widzenia naszych klientów. Nie jest łatwo pozycjonować się na najbardziej atrakcyjne i wyszukiwane słowa kluczowe takie jak “torebki”, czasem warto więc postawić na tzw frazy długiego ogona, czyli bardziej szczegółowe, wąsko targetowane frazy takie jak: “skórzana kopertówka”.

Pisz językiem korzyści

Właściwości techniczne są bardzo istotne i nie można ich pominąć, jednak wielu specjalistów od marketingu mówi o tzw. pisaniu w “języku korzyści dla klienta”. Klienci kupują bowiem nie ze względu na nic nie mówiące oznaczenia techniczne, ale ze względu na konkretne korzyści i wartości dodane, jakie za nimi się kryją – warto więc każdą cechę ubrać w opis przydatnej i ułatwiającej życie funkcji: czasem przewagą nad konkurencją w oczach klienta może okazać się jedna dodatkowa cecha, czasem szczegół związany z wyglądem.

Opisz wszystkie cechy, których nie da się zobaczyć na zdjęciu

Pamiętaj, że klient w sklepie internetowym podejmuje decyzję zakupową tylko na podstawie zdjęcia – nie ma możliwości obejrzenia  produktu “na żywo”, nie może skorzystać także z informacji podanych na opakowaniu. Zadaniem właściciela sklepu jest więc stworzenie opisu, który będzie informował o wszystkich cechach istotnych z punktu widzenia klienta, takich jak np skład i rodzaj materiału, z jakiego zorbiony jest produkt. Brak którejkolwiek z ważnych informacji może wpłynąć na brak decyzji o podjęciu zakupu w sklepie.

Podaj dokładne wymiary produktu.

Przy czym nie wystarczy oczywiście dodanie informacji o dostępnych rozmiarach w standardzie s,m lub l lub sformułowanie “mieści format A4”. Jedną z podstaw sprzedaży internetowej jest udostępnienie dokładnych tabeli rozmiarów np. w centymetrach, które odzwierciedlają rzeczywiste wymiary produktu. Pozwala to m.in uniknąć zwrotów – a udany zakup to podstawa zadowolenia z obsługi i doskonały fundament pod następne zakup. Nie zapomnijmy podać także innych, ważnych z punktu widzenia klienta parametrów, których nie da się wywnioskować ze zdjęcia – takich jak waga produktu.

Przykładowy opis produktu w sklepie internetowym:

sklep internetowy dropshipping
Jak opisać produkty w sklepie internetowym? / Źródło zdjęcia: hurtownia torebek Bagexpress

Jak można zmienić opis torebki w taki sposób, aby stał się bardziej atrakcyjny dla Klientów? Chociażby w poniższy sposób, rozwijając poszczególne elementy w języku korzyści dla klienta:

  • Torebka damska koloru czerwonego, pokryta efektownym geometrycznym wzorem – torebka, która dodaje indywidualnego stylu.
  • Wykonana z wysokiej jakości skóry naturalnej – dzięki temu masz pewność, że torebka jest wysokiej jakości i będzie trwałą ozdobą Twojego ubioru.
  • Wewnątrz znajduje się kieszonka na telefon komórkowy, kieszeń na kartę, kieszonka na zamek błyskawiczny i przegródka wewnętrzna – dzięki temu Twoje najważniejsze rzeczy będą zawsze na swoim miejscu, bezpieczne i zorganizowane.
  • Torebka w środku wyłożona żakardowym materiałem z logiem marki – estetyczne wykonanie wnętrza torebki z przyjemnego w dotyku materiału sprawi, że szukanie szminki staje się przyjemnością.
  • Wymiary torebki to: długość: 33 cm, wysokość: 25.5 cm, szerokość: 13 cm, uchwyt: 13.5 cm, nie mieszcząca A4 – ekonomiczne wymiary torebki sprawiają, że będzie eleganckim dodatkiem mieszczącym najpotrzebniejsze rzeczy takie jak telefon komórkowy, portfel, mała kosmetyczka czy tablet.
  • Wyposażona w krótkie, poręczne uchwyty do noszenia w ręce oraz w dodatkowy, doczepiany i regulowany pasek o długości 116.5 cm – w razie potrzeby torebkę można zarzucić na ramię, przez co masz wolne obie ręce gdy ich najbardziej potrzebujesz.
  • Torebka zamykana na zamek błyskawiczny – dzięki temu masz pewność, że zawartość torebki nie wypadnie podczas przemieszczania się po mieście.
  • Produkt włoskiej marki XXX.
  • Produkt posiada roczną gwarancję.

Jeśli sam tworzysz opisy produktów – masz pewność, że będą one niepowtarzalne i unikatowe Unikalność i rzetelność ich wykonania na pewno zostanie doceniona przez Klientów Twojego sklepu. Dostosuj się więc do ich potrzeb, a także pamiętaj o używaniu słów kluczowych w opisach.

Życzymy powodzenia przy tworzeniu opisów produktów w Twoim sklepie internetowym dropshipping!

dropshipping

3Comments

Leave a comment