Ponieważ dropshipping jest jeszcze stosunkowo młodym zjawiskiem w branży e-commerce, warto wiedzieć w jaki sposób należy zabezpieczyć sklep przed konsekwencjami prawnymi. Początkowy brak dostawców w Polsce powodował, że pierwsze dostawy towaru odbywały się na zasadzie dropshippingu z chin. Różnice prawne jak i kulturowe sprawiały często problemy, których późniejsze rozpatrywanie były kłopotliwe do

Regulamin sklepu internetowego dropshipping warto ustalić z firmą prawnicza lub można skorzystać z usług firm tworzących specjalne regulaminy do sklepów internetowych. Dropshipping jest takim modelem współpracy, że posiadanie regulaminu jest niezbędne, by egzekwować  prawa i obowiązki ze strony sklepu internetowego i hurtowni. Polskie hurtownie w swoich regulaminach również przewidują w swoich ustaleniach również Klienta końcowego.

Kiedy hurtownia staje się dostawcą towaru do Klienta, jej rola ogranicza się wyłącznie do przekazania zamówionego towaru. Jeśli hurtownia zajmuje się zwrotami i reklamacjami (a przeważnie tak się dzieje) – w regulaminie zmienia się miejsce dokonywania reklamacji. Podmiotem odpowiedzialnym w tym przypadku odpowiedzialność będzie ponosił sprzedawca, czyli sklep internetowy. Sprzedawca wystawia Klientowi dowód zakupu, a jego zarobek to różnica pomiędzy ceną w swoim sklepie, a ceną produktu zakupioną w hurtowni. Regulamin dropshipping musi zawierać i spełniać wszystkie obowiązujące obecnie informacyjne aspekty konsumenckie.

Czy dropshipping narusza dane osobowe?

Cechą współpracy w modelu dropshipping jest udostępnianie hurtowni danych Klientów do których muszą wysyłać towar. Kwestia ta wiąże się z dodatkową ochroną danych osobowych, która powinna zostać zawarta w osobnych punktach regulaminu. Powierzanie lub udostępnianie danych Klientów  dla hurtowni musi być regulowane przez wyznaczonego administratora danych. To jednocześnie zmusza go do podejmowania szeregu obowiązków, które wiążą się z ochranianiem danych. Regulamin przede wszystkim powinien zabezpieczać w skuteczny sposób dane

Aby regulamin sklepu był  pełnowartościowy  musi zawierać poniższe informacje:

1. jakie strony wchodzą w skład umowy,
2. przedmioty umowy,
3. jak wygląda proces składania zamówienia w sklepie,
4. jakie są dostępne sposoby płatności,
5. koszty, terminy i sposoby dostaw towarów,
6. sklep sprzedaje w modelu dropshipping,
7. jakie  wynikają prawa i obowiązki stron zawartych w umowie,
8.  stosunek stron umowy do Klienta końcowego,
9. o zastrzeżeniach i zachowaniu poufności danych,
10. postanowienia końcowe.

UWAGA: stworzenie regulaminu zleć firmom, które zajmują się tworzeniem profesjonalnych  regulaminów do sklepów internetowych, również w modelu dropshipping.