Przedstawiamy: dropshipping, historia prawdziwa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym case study: opisem doświadczeń związanych z zakładaniem sklepu internetowego w modelu drosphipping. 

Od czego trzeba zacząć? 

Rozpoczynając współpracę w handlu internetowym w modelu dropshipping, pamiętać należy o jednej rzeczy: nie ma jednej, gotowej i sprawdzonej recepty na prowadzenie sprzedaży przy użyciu wirtualnego magazynu. Można z pewnością wyodrębnić kilka filarów, najważniejszych cech i narzędzi współpracy dropshippingowej; jednak całość modelu zawsze zależy od organizacji i zasad uzgodnionych przez obie strony – czyli dostawcę i sklep internetowy. Natomiast do tych filarów, niezbędnych warunków funkcjonowania zaliczyć należy przede wszystkim infrastrukturę IT, która pozwala na wirtualne zatowarowanie sklepu. O tym, jak ważna jest to kwestia oraz o tym, że jest sprawne działanie ma kluczowe znaczenie dla efektywnego prowadzenia e-biznesu, przekonała się właścicielka znanego bloga poświęconego przedsiębiorczości i finansom, finansenaobcasach.info, która postawiła podzielić się swoimi refleksjami związanymi z zakładaniem sklepu internetowego w dropshipping. Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawym wpisem  na blogu, który poświęcony został doświadczeniom związanym z wdrażaniem sklepu internetowego w dropshipping. 

Po pierwsze – sprawny import import oferty produktowej

Dropshipping to specyficzny model prowadzenia handlu w sieci, w którym sprzedawca nie posiada fizycznie towaru, który sprzedaje – sklep zatowarowuje więc dosłownie, w sposób tylko wirtualny – a towar, który oferuje znajduje się w magazynie dostawcy; dopóki nie zostanie zamówiony przez klienta w sklepie internetowym. Wówczas zamówienie wędruje ze sklepu bezpośrednio do hurtowni, która przygotowuje i nadaje paczkę na wskazany adres.

Gotowy sklep internetowy RedCart

Brzmi zrozumiale, jednak pamiętać należy, że aby oferować towar; który znajduje się w magazynie dostawcy i z którym nie mamy żadnego fizycznego kontaktu, nasz sklep dysponować powinien przede wszystkim sprawnym i dobrze działającym połączeniem z bazą produktową. Integracja powinna zapewnić przede wszystkim automatyczny i sprawny pobór oferty produktowej do sklepu w formie nazw, zdjęć, opisów (choć niekoniecznie), cen, stawek podatku, nazw producentów oraz wszelkich innych ważnych cech charakterystycznych związanych z produktami, potrzebnych i istotnych z punktu widzenia klienta. Większość hurtowni dropshippingowych dysponuje dobrze przygotowanym plikiem xml, bogatym w ważne dane oraz wysokiej jakości zdjęcia, chociaż ich zestaw nie zawsze prezentuje się tak samo. Druga, bardzo ważna sprawa z punktu widzenia właściciela sklepu internetowego, to sprawny i wymagający możliwie jak najmniej pracy pobór oferty produktowej do sklepu; który zapewnia m.in tzw. gotowa integracja danej platformy sklepowej z hurtownią. O roli, jaką odgrywa to właśnie narzędzie w codziennej pracy sprzedawcy internetowego przekonała się autorka bloga finansenaobcasach.info.

Po drugie: automatyczna aktualizacja 

Sprawna integracja z hurtownią pozwala na automatyczną aktualizację cen i stanów magazynowych – na bieżąco, w czasie rzeczywistym. To także aktualizacja bazy o nowe produkty.

Po trzecie: współpraca z hurtownią

Hurtownie aktualizują plik z ofertą w różnej częstotliwości oraz w różnych porach dnia lub nocy. Jedne robią to raz dziennie rano, inne co dwie godziny, jeszcze inne dokonują aktualizacji na bieżąco. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda pobór oferty do sklepu z technicznego punktu widzenia. Ale dlaczego jest to tak ważne? Jednym z największych przestępstw, z punktu widzenia wizerunku sklepu i jakości obsługi klienta jest oferowanie towaru, którego nie możemy sprzedać, przez co ostatecznie tracimy klientów.

Pamiętać trzeba, że nie nie ma jednej, zawsze obowiązującej zasady jeśli chodzi o współpracę w dropshipping – zawsze warto wiedzieć, kiedy i w jakiej częstotliwości hurtownia aktualizuje plik z ofertą produktową. Należy także sprawdzić samo działanie integracji, ponieważ hurtownie stosują różne rozwiązania współpracując ze sklepami. Najwygodniejszym narzędziem w tym przypadku wydaje się być tzw. gotowa integracja, ponieważ pozwala ona przede wszystkim na automatyzację pobierania danych do sklepu i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych programów i aplikacji.

Oczywiście – jest to tylko techniczny aspekt związany z zatowarowaniem sklepu, natomiast do uzgodnienia pozostaje jeszcze wiele obszarów, takich chociażby jak podpisanie umowy, uzgodnienie marż oraz zasad realizacji zamówień – o czym pisaliśmy w innych artykułach.

Leave a comment