Dropshipping to nowoczesny model sprzedaży online, który jest korzystny zarówno z punktu widzenia sklepów internetowych, hurtowni jak i klientów. Eliminuje koszty związane z prowadzeniem magazynu przez e-sklep – ponieważ opiera się na wysyłce kupionego w e-sklepie towaru bezpośrednio z hurtowni do klienta. Należy przy tym jednak pamiętać, że szczegółowe zasady współpracy z hurtowniami mogą się znacząco różnić i zawsze powinny być przedmiotem indywidualnych ustaleń podczas podpisywania umowy. Na co więc zwrócić uwagę zaczynając współpracę z hurtownią w modelu dropshipping?

Współpraca między sklepem internetowym, a hurtownią w modelu dropshipping, w której cały proces logistyczny związany z wysyłką towaru zostaje przeniesiony na hurtownię ma znaczący wpływ na wiele obszarów związanych z działaniem e-sklepu, takich jak m.in. koszty, czas i praca potrzebne do realizacji zamówienia, płatność za towar, polityka cenowa, obsługa posprzedażowa. Dodatkowo – ten wpływ może przybrać różną formę w zależności od hurtowni, z którą podejmiemy współpracę.

 Jak wygląda współpraca z hurtowniami w modelu dropshipping?

1. Realizacja zamówienia

Większość z hurtowni współpracująca w modelu dropshipping realizuje zamówienie nie czekając na płatność, czyli zaraz po tym jak dostanie je ze sklepu internetowego, a ze sklepem rozlicza się na zasadzie faktur, np. z trzydniowym terminem. W związku z tym, że sprawna obsługa klienta to podstawa sukcesu e-commerce, zaczynając współpracę z hurtownią należy zwrócić uwagę na kilka obszarów, takich jak:

 • Szczegółowe zasady realizacji zamówienia: jaki czas hurtownia daje sobie na realizację od momentu otrzymania zamówienia ze sklepu oraz czy uzależnia realizację od otrzymania płatności za towar.
 • Czas w jakim klient otrzymuje przesyłkę oraz możliwości wysyłki do klienta: należy zwrócić uwagę na przewoźników; których oferuje hurtowania; przy tym warto, aby wśród nich była także możliwość wysłania towaru do jednego z punktów odbioru paczek.
 • Minimalna kwota zamówienia: wysokość kwoty, od jakiej hurtownia realizuje zamówienia oraz czy istnieje wymóg opłacenia kilku pierwszych zamówień z góry.
 • Czy hurtownia oferuje możliwość wysłania numeru nadania paczki lub linka w celu śledzenia przesyłki.

2. Płatności i dodatkowe koszty

Jak już było wspomniane, większość z hurtowni rozlicza się ze sklepami internetowymi na zasadzie faktur wystawianych na termin za sprzedany towar oraz wysyłkę kurierską, w których zawarte są już koszty związane z przygotowaniem paczek. Zdarzają się jednak hurtownie, które doliczają dodatkowe opłaty za dostęp do swojej oferty lub za obsługę zamówień, dlatego należy sprawdzić i przekalkulować:

 • Wysokość cen na produkty z hurtowni nie doliczającej żadnych dodatkowych płat za współpracę w modelu dropshipping.
 • Wszystkie dodatkowe koszty, jakie może narzucić hurtownia w związku z przygotowaniem towaru do wysyłki.
 • Wysokość opłat za obsługę kurierską, jaką dysponuje hurtownia. Będzie to miało bowiem bardzo duże znaczenie dla klientów e-sklepu.

 

3. Oferta produktowa

Podstawa dobrze działającej współpracy w modelu dropshiping jest sprawna integracja e-sklepu z hurtownią, która pozwala na sprawne „zatowarowanie” e-sklepu oraz aktualizację stanów magazynowych i cen. Jest to niezwykle istotne, aby klienci zawsze mieli dostęp do aktualnej oferty w sklepie, dlatego więc wybierając hurtownię, należy zwrócić uwagę na elementy takie jak:

 • Techniczne możliwości integracji z daną platformą sklepów internetowych; gdzie najwygodniejszym wyjściem dla sklepu jest tzw. gotowa integracja pozwalająca na szybką i automatyczną aktualizację stanów magazynowych i cen.
 • Częstotliwość aktualizacji oferty, którą oferuje dana hurtownia. Ilość i częstotliwość pobrań aktualnej oferty jest bowiem różna w przypadku każdej z hurtowni.

 

Hurtownie dropshipping
Na co zwrócić uwagę we współpracy z hurtowniami dropshipping

 

4. Obsługa posprzedażowa

E-sklep sprzedaje towar klientowi i zazwyczaj to e-sklep ponosi wszelkie obowiązki związane z obsługą posprzedażową. W praktyce wygląda więc to tak, że hurtownie przyjmują i wymieniają towar tylko w przypadku wystąpienia wad produkcyjnych nie powstałych na skutek używania produktu. Na sklepie spoczywa więc obowiązek przyjmowania zwrotów w przypadku odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Zdarzają się jednak hurtownie, które zajmują się obsługą posprzedażową, przejmując obowiązki wynikające z rozpatrzenia reklamacji, wymian i zwrotów.

5. Polityka cenowa

Polityka cenowa hurtowni w stosunku do sklepów internetowych wygląda różnie: niektóre z hurtowni w zasadzie w ogóle nie mieszają się do cen ustalanych przez sprzedawców w e-sklepach, inne narzucają stałą marżę dla swoich produktów. Dlatego więc należy sprawdzić:

 • Jaka jest polityka cenowa hurtowni wobec e-sklepu: czy hurtownia zastrzega sobie prawo do narzucania stałej marży na towary sprzedawane w e-sklepach.
 • Czy hurtownia zastrzega sobie prawo do monitorowania cen w e-sklepie oraz ingerencji w ich wysokość.
 • Jaka jest polityka hurtowni wobec promocji i wyprzedaży; jakie organizuje sklep internetowy.

8Comments

 • Tomasz
  PostedJuly 1, 20155:46 pm0Likes

  Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad tym modelem współpracy z hurtowniami. Dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę. Dziękuję za cenne wskazówki 🙂

 • anteny gorzów
  PostedJuly 17, 201510:35 am0Likes

  Bije z tego bloga naturalnoscia i szczeroscia. Ciesza mnie takie posty, zgadzam sie z kazdym zdaniem.

 • zabawki4kids
  PostedAugust 13, 20157:37 am0Likes

  Tego mi było trzeba, dzięki za ten wpis.
  Fajnie byłoby jeszcze poznać średnie marże w zależności od branży. W moim przypadku będą to zabawki dla dzieci.

  Czy jesteście w stanie wskazać hurtownię, która oferuje najlepsze warunki dla zupełnie nowych firm (takich jak moja)?

 • Piccolino
  PostedAugust 10, 20168:09 pm0Likes

  Bardzo przydatne informacje i praktyczne a to najważniejsze dla prowadzących firmę.

 • Hosting
  PostedOctober 17, 201612:57 am0Likes

  W prosty sposob, w ciagu kilku minut mozesz automatycznie zapelnic swoj sklep tysiacami produktow i zdjec. Wystarczy ze skorzystasz z modulu integracji z hurtowniami. Masz dostep takze do 41 hurtowni dropshipping.

Leave a comment