dr11

Jak wystawić paragon dla klienta sprzedając w modelu dropshipping?

Jednym z częstych pytań, które padają w związku z zasadami współpracy w modelu dropshipping jest kwestia dostarczenia dowodu sprzedaży w formie paragonu lub faktury dla klienta. Jeśli chodzi o ogólne zasady funkcjonowania w modelu dropshipping, – wydają się one proste: sklep internetowy pobiera z hurtowni opisy, zdjęcia i ceny; a gdy pojawią się zamówienia, przekazuje je hurtowni celem spakowania i wysłania paczek. W praktyce jednak pojawia się wiele pytań, które wymagają szczegółowego wyjaśnienia, takie jak kwestia odpowiedzialności za dowód sprzedaży. Obowiązki właściciela sklepu zależą przede wszystkim od konkretnego modelu współpracy z dostawcą – sprzedaży we własnym imieniu lub w charakterze pośrednika, a co za tym idzie, od określenia obowiązków każdej ze stron.

Paragon wystawia sprzedawca

W modelu współpracy z hurtownią, jakim jest dropshipping, w którym to e-sklep jest sprzedawcą i to w jego imieniu towar zostaje sprzedany klientowi, e-sklep zawiera umowę sprzedaży z klientem detalicznym na odległość i na to e-sklepie ciążą wszelkie obowiązki wynikające z tego tytułu. Klient zamawia produkt, który go interesuje w e-sklepie i to e-sklepowi za ten produkt płaci. Jest to sytuacja zupełnie inna niż tzw. pośrednictwo w sprzedaży, w którym to klient powinien być jasno poinformowany, z kim zawiera transakcje i do kogo powinien się zwrócić w przypadku np. reklamacji. Klient detaliczny nie jest zazwyczaj nawet świadom tego, że otrzymuje paczkę z hurtowni – zresztą ta wiedza jest mu zbędna, o ile realizacja zamówienia przebiega zgodnie z planem oraz otrzymuje w wymaganym terminie dokładnie to, co zamówił. Paragon wystawia sprzedawca – stąd prosty wniosek, że odpowiedzialność za dowód sprzedaży ponosi sklep internetowy i to sklep internetowy wystawia dowód klientowi. Kto jednak wysyła paragon?

Dostarczenie paragonu do klienta

Klient musi otrzymać paragon lub inny dowód sprzedaży ze sklepu internetowego, jednak w jaki sposób dostarczyć go działając w modelu dropshipping? Ta kwestia zależy – podobnie jak wiele innych – przede wszystkim od zasad, na jakich współpracuje hurtownia. Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie doświadczenia we współpracy z konkretnymi hurtowniami można wyróżnić dwa sposoby postępowania w kwestii wysyłki paragonu:

  • E-sklep wysyła dowód sprzedaży klientowi.

Niektóre z hurtowni zastrzegają sobie, że dostarczenie paragonu klientowi to obowiązek sklepu i nie biorą udziału w wysyłaniu paragonu klientowi. E-sklep może wtedy wysłać klientowi fakturę imienną w wersji elektronicznej. Warto przy okazji wspomnieć, że sprzedaż wysyłkowa w określonych przypadkach i pod określonymi warunkami, wyjęta jest spod obowiązku rejestracji transakcji za pomocą kas fiskalnych.

  • E-sklep przesyła dowód sprzedaży hurtowni, która drukuje go i zamieszcza w paczkach z towarem.

Niektóre z hurtowni oferują usługę drukowania dowodów sprzedaży przysłanych przez sklep oraz zamieszczania ich w paczkach.

Nawiązując współpracę w modelu dropshipping pamiętać należy o dwóch ważnych sprawach: jeśli e-sklep zawiera umowę sprzedaży z klientem detalicznym, to e-sklep wypełnia także wszystkie obowiązki, jakie spoczywają na sprzedawcy – chyba, że dana hurtownia prowadzi w tym względzie swoją, zupełnie odmienną politykę i współpracuje ze sklepami na zasadzie pośrednictwa.  Druga sprawa, że wszystkie kwestie związane z prawidłową realizacją zamówienia w modelu dropshipping zależą od indywidualnych warunków, jakie sklep wypracuje z konkretna hurtownią.

1Comment

  • Przemek
    PostedJune 2, 20166:51 am0Likes

    Czy w takim przypadku e-sklep moze kazdemu klientowi wystawic fakturę elektroniczną (klientowi indywidualnemu i prowadzącemu działalnosc)? Czy musi to byc faktura vat czy jakas inna? Czy posiadając kasę fiskalną mogę i tak wysłac do klienta fakture elektroniczną a paragon zachować u siebie? Czy potrzebuję do tego zgody klienta?

Leave a comment